سوله استاندارد

سوله استاندارد

سوله استاندارد  – مشخصات سوله استاندارد

برای ساخت سوله می بایست ابتدا هدف و کاربری سوله را مشخص نمود. پس از مشخص کردن کاربرد و هدف از ساخت سوله می بایست استاندارد های سوله را مشخص نمود چرا که این استاندارد ها در ساخت و طراحی انواع سوله بسیار مهم بوده و نقش تعیین کننده ای را دارا می باشد..

ابعاد سوله استاندارد: سوله ای که بر اساس استاندارد های مشخصی ساخته می شود دارای ابعادی استاندارد نیز می باشد.

ابعاد استاندارد در ساخت سوله باعث می شود در هزینه ی آن نیز اثر گذاشته و اقتصادی تر باشد. به طور کلی ابعاد استاندارد سوله برای آهن مصرفی و یا تناژ اسکلت بندی در حدود ۳۰ تا 45 کیلوگرم بر متر مربع می باشد.

میزان آهن مصرفی با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ممکن است متفاوت باشد.

ساخت سوله استاندارد نیز مانند سایر سوله ها می باشد با این تفاوت که در ساخت این سوله ها یکسری استاندارد ها و قوانین خاصی رعایت می شود مثلا اینکه باید ابعاد سوله ها از جمله طول ، عرض ، ارتفاع و فاصله بین قابها در محدوده ی خاصی باشد .

ساخت سوله استاندارد باید توسط مهندسین عمران سازه صورت گیرد که امری تخصصی و حساس به شمار می رود . از سوله های استاندارد می تواند در مواردی چون سوله های صنعتی , سوله های نمایشگاهی , سوله های نظامی و … استفاده کرد.

طراحی سوله ها معمولا با استفاده از نرم افزار هایی خاص انجام می گیرد . نرم افزار هایی که برای طراحی سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد دارای پیچیدگی خاصی می باشد به همین دلیل باید زیر نظر مهندسین طراح که در این زمینه تخصص دارند انجام پذیرد. در این صورت می توان یک سوله ی خوب را طراحی نمود.

نرم افزارهایی که در طراحی سوله مورد استفاده قرار می گیرد etabs ،safe، sap 2000 می باشد. طراحی های سوله ، معمولا در کارخانه ها انجام می گیرد. طول و شیب سوله معمولا به شرایط باران و برف بستگی دارد و در ایران استاندارد های گفته شده در مقابل باران و برف معمولا دارای مقاومت می باشد.

سوله استاندارد

سوله استاندارد

اجزای سوله استاندارد

یک سوله استاندارد در اسکلت فلزی خود می بایست تمام اجزای زیر را دارا باشد:

ستون ، تاج (رفتر) ، بیس پلیت ، وال پست ، استرات ،  بادبند های قائم و افقی ،لاپه ها (تیرهای فرعی سقف ) ، میل مهار (سگرود) ، فلنج استی (سینه بند) و پیچ و مهره

 

ابعاد و مشخصات سوله استاندارد :

ارتفاع در سوله های استاندارد :  ارتفاع سوله فاکتور ابعادی است که بر هزینه ها و تناژ آهن مصرفی تاثیر گذار است . ارتفاع استاندارد سوله از حداقل 3 متر تا حداکثر 25 متر دیده می شود. البته ارتفاعی  که معمولا زیاد استفاده می شود  6 تا 12 متر می باشد. توجه داشته باشید که این ارتفاع کنار سوله است و منظور ارتفاع تاج نمی باشد. ارتفاع تاج نیز با مشخص بودن دهانه و شیب براحتی قابل محاسبه است.

 

شیب سوله : شیب سوله در محدوده 10 تا 30 درصد است . در سوله با دهانه کوچکتر از شیب 20% استفاده می شود . در مواردی که دهانه بزرگ باشد معمولا ساخت سوله با شیب 15% انجام می شود. هنگامی که دهانه خیلی بزرگ و بیشتر از 40 متر است ممکن است، این شیب تا 10% کاهش پیدا کند. در مناطق با برف زیاد بهتر است شیب سوله از 15% کمتر نباشد. هرچه این شیب بیشتر منظور گردد بهتر است. البته باید توجه نمود که افزایش شیب سوله منجر به افزایش بار باد می شود.

 

طول سوله : فریم اصلی سوله متشکل از رفتر و ستون است. بهینه ترین فاصله برای آنها بین 6 تا 9 متر می باشد. کل طول سوله نباید از 60 متر بیشتر شود. هرچه طول سوله بیشتر شود تغییرات دما تاثیر شدیدتری بر استحکام سازه خواد داشت. باید توجه نمود که با افزایش فاصله قاب ها، ضمن سنگین تر شدن ستون و قاب اصلی، پرلین های پوشش سقف سوله نیز سنگینتر می شوند. در ایران معمولا فاصله فریم های طول 6 متر می باشد .

 

عرض سوله : بهینه ترین دهانه در محدوده 12 تا 35 متر می باشد. به این معنی که مثلا میزان آهن مصرفی در ساخت اسکلت سوله در هرمتر مربع برای دهانه 15 متر تا دهانه 24 متر تفاوت قابل توجهی ندارند و هرچه دهانه از این مقدار بالاتر برود آهن مصرفی در هر متر مربع بیشتر می شود. باید به این نکته توجه داشت که در ساخت سوله با جرثقیل یا نیمه طبقه، تناژ آهن مصرفی افزایش پیدا می کند.

 

بطور کلی برای جمع بندی ابعاد سوله استاندارد به شرح زیر می باشد:

ارتفاع از 6 تا 12 متر

دهانه 12 تا 40 متر (20 تا 35 متر بهینه تر است)

طول بهتر است مضربی از 6 متر باشد.

یک دیدگاه

  1. دسامبر 28, 2019 at 7:33 ب.ظ

    […] خوب است بخوانید: سوله استاندارد […]

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.